چوناچ

وبلاگی برای برق؛

۱۱ مطلب در آبان ۱۳۹۶ ثبت شده است

يكشنبه, ۲۸ آبان ۱۳۹۶، ۱۰:۲۴ ق.ظ ÁЯϺÀИ
آچار

آچار

آچار وسیله اى است که با استفاده از آن مى توانیم پیچ و مهره ها را باز کنیم. البته با استفاده از آچارهاى متنوع مى توانیم هر وسیله را بچرخانیم و باز کنیم که این چرخش با استفاده از دسته آچار انجام مى شود. در حقیقت دسته آچار با ایجاد یک گشتاور مناسب باعث چرخش مى شود. آچار را با نام Wrench مى شناسند که البته به جز در آمریکاى شمالى با نام Spanner نیز شناخته مى شوند.

آچار وام‌واژه‌ای است که در زبان ترکی ریشه دارد. در لغت‌نامهٔ دهخدا آن را این‌گونه معرفی کرده‌است: « دست‌افزار فلزین که بدان چوب‌پنبهٔ شیشه و پیچ و مهره‌های آهنین را باز کنند. »

آچارها برای بستن یک اتصال که شامل پیچ و مهره است به کار می‌روند. در برخی از نقاط دنیا آچارها به مهره گشا نیز معروف هستند. آن ها از آلیاژهای کروم – وانادیوم ساخته می‌شوند. آب کاری با کروم به جلوگیری از زنگ زدگی آچار کمک می‌کند. حق ثبت اختراع اولین آچار به سولیمون مریک تعلق دارد که آن را در سال ۱۸۵۳ ابداع کرد. انواع زیادی از آچارها وجود دارند که انسان عادی در زندگی روزمرأ خود برای اهداف مختلف به آن ها نیاز پیدا می‌کند.

آیا می‌دانستید؟

تلاش برای صاف کردن آچار خم شده آن را ضعیف‌تر خواهد کرد.

آچارها بخش مهمی از جعبه ابزار را تشکیل می‌دهند. به غیر از آن هایی که معمولاً در خانه‌هایمان یافت می‌شوند انواع مختلفی از آچارها وجود دارند که کاربرد ویژأ خود را دارند. برخی از آچارها مثل آچار لوله‌ی آتش نشانی برای مصرف خاصی به کار می‌روند. در حالی که آچارهای دیگر مثل آچار یک سر تخت و یک سر رینگی و یا آچار فرانسه می‌توانند برای مصارف مختلف به کار روند.

 در ادامه با انواع آچارها آشنا مى شویم:

۱- آچار دو سر تخت (Open - ended):

آچار دو سر تخت آچارى است که دو سر آن باز مى باشد و به دلیل این که دو سر آن باز مى باشد به راحتى با پیچ و مهره ها درگیر مى شود و آن ها را باز مى کنند در مکان هایى که فضا محدود است از این آچار استفاده مى کنیم. اندازه دو سر آچار مى تواند یکسان باشد ولى در بیشتر آچارهاى دو سر تخت ابعاد این دو سر متفاوت مى باشد. این آچارها در دو نوع اینچى و متریک موجود است.

هر دو انتهای این نوع آچار تخت است. دهانه‌های آن U شکل هستند. این دهانه‌ها هم اندازه نیستند. این آچار وقتی مفید است که با پیچ و مهره سر و کار دارید و کار کردن با آن پیچ و مهره‌ها راحت نیست. این آچارها پیچاندن پیچ و مهره را راحت‌تر می‌کنند.

۲- آچار دو سر رینگی (Box - ended):

آچار دو سر رینگ آچارى مى باشد که دو انتهاى آن داراى رینگ حلقوى مى باشد. یا به عبارتی آچار رینگی، حلقۀ بسته در هر دو انتهای خود دارد. این حلقه معمولاً برای سفت کردن شکل شش ضلعی و در برخی موارد برای سفت کردن شکل مربعی طراحی شده است. حلقه‌ها در هر دو انتها اندازه‌های متفاوتی دارند. این آچارها در مواردی به کار می‌روند که آچارهای دو سر تخت خوب عمل نمی‌کنند. آچارهای دو سر رینگی از گرد شدگی لبه‌هایی که ممکن است به هنگام استفاده از آچارهای دو سر تخت رخ دهد، جلوگیری می‌کنند.

آچار دو سر رینگ را مى توانید در نوع دو سر جغجغه اى نیز خرید کنید. استفاده از آچارهاى دو سر جغجغه اى براى مواقعى که به سرعت بالا نیاز است بسیار کار آمد مى باشد.

۳- آچار یک سر تخت و یک سر رینگ (Combination):

آچار یک سر تخت یک سر رینگ آچارى است که یک سر آن باز مى باشد و سر دیگر آن به صورت یک رینگ حلقوى است.  

آچار یک سر تخت و یک سر رینگ همان طور که معلوم است یک آچار ترکیبی از آچار دو سر تخت و آچار دو سر رینگ است. این آچار یک حلقۀ بسته در یک انتهای خود دارد و انتهای دیگر آن تخت است. این آچارها می‌توانند برای باز کردن پیچ و مهره‌ها با سر رینگی و سپس جدا کردن سریع آن ها با استفاده از سر تخت مورد استفاده قرار گیرند؛ آچارهای یک سر تخت و یک سر رینگ عموماً برای استفاده در این نوع ترکیب به کار می‌روند لذا هر دو انتهای آنها هم اندازه هستند.

۴- آچار خطی (Line):

آچار خطی چیزی بین آچار دو سر تخت و آچار دو سر رینگی است. هر دو انتهای این آچار بر خلاف آچار دو سر رینگی، تخت است. از طرفی بر خلاف آچار دو سر تخت، دهانه‌های آن به حد کافی گشاد هستند تا با سر پیچ و یا مهره چفت شوند. این آچار وقتی به کار می‌رود که پیچ‌ها و یا مهره‌ها از فلز نرم‌تری ساخته شده‌اند. آچارهای خطی حداکثر منطقۀ سر پیچ و یا مهره را پوشش می‌دهند و حداکثر تماس با آن را دارند در نتیجه آسیب وارده به سر فلزی نرم‌تر را به حداقل می‌رسانند.

۵- آچار فرانسه (Adjustable):

آچار فرانسه نوعی آچار با اندازهٔ دهانهٔ متغیر است که به مهره‌ها یا پیچ‌های شش گوش یا چهارگوش می‌خورد. این آچار دارای دو فک یکی ثابت و دیگری متحرک می‌باشد که فک متحرک آن با چرخاندن یک پیچ در وسط، به فک ثابت نزدیک و دور شده و در نتیجه قابلیت تطبیق با مهره‌های مختلف را پیدا می‌کند. این نیز یک آچار با سر تخت است و تنها یک انتهای آن می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد. اندازه‌ی باز شدن دهانه ثابت نیست و می‌تواند بر حسب اندازۀ پیچ و مهره تغییر پیدا بکند. این آچارها می‌توانند برای پیچ و مهره‌هایی با اندازه‌های چند گانه به کار روند و بر خلاف آچارهای قبلی هستند که می‌توانستند تنها برای یک یا دو مورد، استفاده شوند. اما استفاده از این آچارها در مناطق دور و یا محدود، دشوار است.

این ابزار در سال ۱۸۴۲ توسط ریچارد کلابرن مهندس انگلیسی اختراع شد و از این رو در بسیاری از کشورهای اروپایی (مثل فرانسه، آلمان، اسپانیا و ایتالیا) « آچار انگلیسی » نامیده می‌شود. در بعضی کشورها مانند دانمارک یا اسرائیل به آن « آچار سوئدی » می‌گویند؛ چرا که نخستین بار جان پتر جانسون در سال ۱۸۹۱ با بهبود در طراحی این آچار آن را به نام خود ثبت نمود. «آچار جانسون» نمونهٔ تکامل یافته‌تری از آچار اولیهٔ کلابرن بود. در بعضی کشورها (مانند ایران، لهستان، مجارستان، اسلوونی و رومانی) نیز آن را آچار فرانسه می‌گویند.

البته آچار فرانسه را در شکل های دیگری نیز می توان یافت که نوع جغجغه ای آن به دلیل سرعت بیشتر در انجام کار کاربرد مناسبی دارد.

۶- آچار آلن (Hex Key / Allen):

آچار آلن یکى از آچارهاى محبوب در سایزهاى پایین مى باشد و بارزترین مشخصه آچار آلن سر شش گوش آن است. آچار آلن وسیله‌ای است L مانند با مقطع شش‌ضلعی برای شل و سفت کردن پیچ‌های آلن. پیچ آلن پیچی است که در یک سرش حفره‌ای شش‌ضلعی دارد که نوک آچار آلن موقع استفاده در آن قرار می‌گیرد. آچار آلن سر گرد دارای سری توپی شکل است که استفاده از این وسیله را در راستاهایی غیر از محور پیچ میسر می‌کند. این آچارها با سرهایی که درونشان شش ضلعی است، به کار می‌روند. آچارهای آلن برای پیچاندن پیچ‌ها به کار می‌روند. روشی که آن ها عمل می‌کنند شبیه آچار پیچ گوشتی است.

از این آچار فقط براى پیچ هاى آلن مى توان استفاده نمود. آچارهاى آلن استانداردهاى مخصوص به خود را دارد. این آچار در دو نوع L شکل و T شکل ارایه مى شود. 

۷- آچار ستاره اى (Star-Head):

آچار ستاره اى داراى یک سر ستاره اى شکل است و به همین دلیل با این نام خوانده مى شود.

۸- آچار بکس (Socket):

آچار بکس نوعی آچار تک دسته است؛ و تعدادی سری آچار این سری‌ها یکسویشان یک سوراخ چهارگوش دارد و در سوی دیگر هر کدام نری یا مادگی انواع اشکال پیچ و مهره‌ها را در سایزهای گوناگون دارد. آچار جغجغه یا باقی دسته‌های آچار بوکس یک زبانه مکعب مستطیل به اندازه سوراخ چهارگوش روی سری‌ها دارد و قابلیت نصب انواع سری‌ها را دارد.

آچار بکس کاملاً با پیچ و یا مهره چفت می‌شود. چنین آچاری به یک دسته نیاز دارد. در نتیجه بیشتر آن ها مفصل درونی دارند. به هنگام استفاده از آچار بکس، لازم نیست که بعد از انجام پیچش از سر پیچ و یا مهره کاملاً برداشته شود. دسته می‌تواند برداشته شود و دوباره وصل شود در حالی که کاسه روی پیچ و یا مهره باقی بماند.

به علت شکل استوانه‌ای این سری‌های آچار این گونه آچار برای پیچ‌هایی که ته لوله یا جایی که جای چرخش دسته آچارهای معمولی نیست ایده‌آل و تقریباً تنها راه حل است. این نوع آچارها بیشتر در باز و بست قطعات خودرو کاربرد دارد. سازندهٔ این دستگاه فردی آمریکایی به‌نام جی. جی ریچاردسون می‌باشد.

۹- آچار جغجغه (Ratcheting):

آچار جغجغه اى به عنوان یک دسته عمل مى کند و به تنهایى نمى تواند چیزى را باز و بسته کند و مى بایست از سرهاى بکس مانند استفاده نمود.

آچارجغجغه یک نوع آچار است که دارای مکانیزم هرزگردی برای سهولت کار کردن است. البته باید این مکانیزم را در هنگام باز کردن یا بستن تنظیم کرد تا در جهت مناسب هرز بگردد. این نوع آچار معمولاً پایهٔ آچارهای دیگر هم می‌شود. آچار جغجغه شبیه آچار بکس است. در آچار جغجغه دسته‌ی فلزی به مکانیزم چرخش ضمیمه شده که در مقابل به کاسه وصل شده است. چون دسته به کاسه وصل شده پس نیازی به جدا کردن خود آچار، از سر پیچ و یا مهره تا وقتی که کار انجام نشده است، نیست. این آچارها وقتی به کار می‌روند که محدودیت زمانی و یا مکانی وجود دارد. این آچارها کار را سریع‌تر به اتمام می‌رسانند و هم چنین می‌توانند در فضاهای محدود به کار روند.

۱۰- آچار ترک یا آچار گشتاور (Torque):

آچار ترک متر یا گشتاور نوعی از آچار است که برای موارد خاص که نیاز به چرخاندن آچار تا حد خاصی است کاربرد دارد یا به عبارتی ابزاری است که برای اِعمال مقدار مشخصی گشتاور به مهره یا پیچ به کار می‌رود. این آچار غالباً به‌شکل آچار بکس با مکانیسم داخلی ویژه‌ای است. به عنوان مثال در بیشتر پیچ های اتومبیل نیاز است که بعضی پیچ ها تا حد خاصی بسته شوند و در صورتی که فشار بیش از اندازه با استفاده از آچار به آن ها وارد شود آسیب می بینند. در این موارد با استفاده از ترک متر به راحتی یک گشتاور با مقدار متناسب با پیچ به آن ها وارد می شود. 

کنراد بار در سال ۱۹۱۸ در زمانی که برای اداره آب شهر نیویورک کار می‌کرد، آن را اختراع کرد. آچار ترک مقدار گشتاور ویژه‌ای برای سفت کردن ایجاد می‌کند. این کار به جلوگیری از سفت شدن بیش از حد مجموعه‌ی پیچ‌ و مهره‌ کمک خواهد کرد. مقدار گشتاور لازم می‌تواند با مدرج کردن آچار به دست بیاید. در برخی موارد همانند صنعت خودرو، سطح گشتاور لازم برای سفت کردن، مقدار دقیقی است. این آچارها در مجموعه‌ای از مکانیزم‌های دقیق به کار می‌روند که در آنها گشتاور اضافی همانند گشتاور ناکافی خطرناک است. این وسیله برای جلوگیری از سفت کردن بیش از حد مجاز پیچ‌ومهره‌ها در لوله‌های آب و بخار زیرزمینی به هنگام تعمیرات به کار گرفته می‌شد. در شکل زیر یک ترک متر دیجیتال را مشاهده می کنید.

آچارهای ترک متر را در نوع درجه ای نیز می توان یافت که قیمت پایین تری نسبت به دیجیتال دارد.

در زیر نیز نمونه ای از یک ترک متر عقربه ای را مشاهده می کنید:

۱۱- آچار لوله گیر یا آچار شلاقی (Pipe):

آچار لوله گیر نوعی آچار فرانسه است. گیره‌های این آچار شبیه اره هستند. این آچار عموماً برای لوله‌های آهنی نرم و لوازمی که شکل گردی دارند مورد استفاده قرار می‌گیرد. گیره‌ها به حالتی طراحی شده‌اند که وقتی دسته به جلو کشیده می‌شود سفت‌تر می‌شوند. به خاطر حالت اره مانند گیره‌ها، این آچارها عمدتاً برای اهداف لوله کشی به کار می‌روند. اما این گیره‌های دندانه دار خراش‌هایی روی سطوحی که در آنها مورد استفاده قرار می‌گیرند بر جای می‌گذارند.

آچار شلاقی یک آچار قابل تنظیم که برای باز و بسته کردن انواع پیج، مهره، لوله و ... به کار می‌رود. نحوه کار این آچار به این صورت است که ۲ تا فک لغزنده دارند و گاهی یکی ثابت و دیگری لغزنده می‌باشد که در صورت تنظیم شدن به نسبت اندازه مورد نیاز هرچه بیشتر نیرو به آن وارد کنیم سفت‌تر می‌شود.

۱۲- آچار کلاغی (Plumber):

آچار کلاغی نیز نوعی آچار فرانسه و شبیه آچار شلاقی و یا لوله گیر است. این آچار منحصراً برای اهداف لوله کشی به کار می‌رود. این آچارها برای بستن و یا باز کردن پیچ‌ها روی لوله‌های سیستم لوله کشی مورد استفاده قرار می‌گیرند. چون این آچارها قابل تنظیم هستند، یک آچار یکسان می‌تواند برای لوله‌های با اندازه‌ی مختلف به کار رود. این آچارها نیز آچارهای ویژه‌ای هستند.

۱۳آچار بکس همه کاره سوزنی:

آچار بکس همه‌کاره‌ از نوع سوزنی است که برای باز کردن یا بستن گونه‌های مختلف پیچ و مهره به کار می‌رود. کار کردن با این آچار بسیار آسان است. ابعاد و وزن این محصول بسیار مناسب در نظر گرفته‌شده است. در کنار این مدل یک قطعه مناسب برای اتصال سری آچار به دستگاه دریل یا پیچ‌گوشتی با سری قابل تعویض، وجود دارد. این ابزار از سه قطعه تشکیل‌شده که جمعا ۴۰۰ گرم وزن دارد. یک دستۀ بکس جغجغه‌ای، سری سوزنی و مبدل چهار‌گوش قطعات این محصول را تشکیل می‌دهند. به‌طور حتم این مجموعۀ کوچک شما را از به‌کارگیری چندین سری بکس و آچارهای متعدد و مختلف بی‌نیاز خواهد کرد. طراحی خاصی که در این سری بکس به‌کاررفته، امکان باز یا بستن پیچ با سری‌های متنوع، ازجمله چهارگوش، شش‌گوش، آلنی و قلاب‌شکل را در سایزهای مختلف (از سایز ۷ تا ۱۹ میلی‌متر) فراهم می‌کند. 

نحوه عملکرد این سری بکس به‌گونه‌ای است که با قرار دادن آن روی پیچ موردنظر و فشار اولیه، سوزن‌های تعبیه‌شده داخلی به فرم سری پیچ درآمده و با توجه به فشردگی این سوزن‌ها در کنار هم، کاملاً با سرپیچ درگیر می‌شود و در آخر با چرخش دست کاربر، پیچ باز یا بسته خواهد شد. مبدل چهارگوش این مجموعه به‌گونه‌ای طراحی شده که با اتصال یک ‌سر آن به سری بکس، قابلیت بستن طرف دیگر به دریل برقی یا شارژی نیز وجود داشته باشد. در طول روز ممکن است بخواهیم پیچ یا مهره‌هایی را باز کنیم یا ببندیم که سری آن‌ها ممکن است از شکل‌های متنوعی ساخته‌شده باشد که باز و بسته کردنشان با استفاده از آچاری متناسب با ابعاد سری آن‌ها امکان‌پذیر است. ازاین‌رو ممکن است مجبور باشید تا تعداد زیادی آچار در انواع‌ و ابعاد مختلف را جابجا کنید. در اختیار داشتن این تعداد ابزار کمی دشوار به نظر می‌رسد و حتی اگر از جعبه بکس برای کم کردن نیاز خود استفاده کنید، باز پاسخگوی بسیاری از نیازهای شما نباشد. 

این آچار بر اساس سیستم متریک طراحی ‌شده است و بدنۀ باکیفیتی دارد. بدنۀ این محصول از آلیاژ کروم-وانادیوم ساخته‌ شده است و دارای روکشی از جنس کروم است. دستۀ این آچار به شکل جغجغه‌ای طراحی‌ شده و دارای سایز ۳.۸ اینچی است. این محصول رابطی با سایز ۳.۸ اینچی دارد و به کمک آن می‌توانید با سهولت بیشتری کار کنید. سری‌های این محصول اشکال مختلفی دارند و برای باز و بسته کردن پیچ و مهره‌های چهارگوش، شش‌گوش، آلنی و قلاب‌شکل در سایز‌های ۹ تا ۲۱ میلی‌متر مناسب هستند.آچار‌ها در اشکال مختلفی تولید می‌شوند و کاربرد‌های فراوانی دارند. یکی از کاربردی‌ترین انواع آچار‌ها، آچار‌های بکس چندکاره هستند. این آچار‌ها قابلیت زیادی دارند و با کمک آن‌ها می‌توانید مجموعۀ زیادی از پیچ و مهره‌ها را باز و بسته کنید. این محصولات معمولا دارای دسته‌ای جدا و سری‌هایی مختلف هستند و شرکت‌های زیادی به تولید آن‌ها مشغول می‌باشند. 

۱۴- آچار بکس همه کاره چند ضلعی:

داشتن ابزارهای چندکاره که بتوانند کار چندین ابزار مختلف با اندازه های گوناگون را انجام دهند همواره مورد توجه بوده است. این مجموعه ابزار چندکاره شامل دو آچار است که یکی از آن ها دارای دو دهنه و دیگری تنها یک دهنه دارد. با استفاده از این مجموعه می‌توانید لوله و پیچ و سایر اجسام را از قطر ۹ تا ۳۲ میلی‌‌متر بچرخانید. مکانیزم قفل شدن این آچار بسیار شبیه به انواع آچار های لوله گیر بوده با این تفاوت که دیگر نیازی به تنظیم دهانه آچار ندارید و فک متحرک این آچار به آسانی و با نیروی اندکی که به آن وارد می‌شود این کار را انجام می‌دهد. زوایایی که بر روی فک متحرک ابن آچار طراحی شده‌اند در واقع نیمه یک شش ضلعی هستند که شکل متداول پیچ و مهره‌هاست. این شکل به آچار کمک می‌کند تا پیچ و مهره‌ها را به راحتی بین فک متحرک و فک ثابت با دندانه‌های برجسته قفل کند و مجال سر خوردن و لغزیدن را از آن‌ها بگیرد. وجود چنین ابزاری در یک جعبه ابزار مخصوصا جعبه ابزار‌های کوچک بسیار مفید خواهد بود.

۱۵- مجموعه آچار تاشو:

مجموعه‌ی آچارهای ستاره‌ای، ازجمله‌ی محصولات بسیار کاربردی محسوب می‌شود. این مجموعه دارای ۸ آچار ستاره‌ای در سایزهای T۹, T۱۰, T۱۵, T۲۰, T۲۵, T۲۷, T۳۰, T۴۰ است و با کمک آن می‌توانید پیچ و مهره‌های ستاره‌ای با سایزهای مذکور را بازکرده و یا ببندید. این مجموعه دارای ابعاد ۳.۵ × ۴ × ۱۳ سانتی‌متر است و به‌خوبی در دست قرار می‌گیرد. دسته‌ی لاستیکی نرم این آچار تسلط کاربر را در هنگام کار بالا می‌برد. طراحی دسته‌ی این ابزار به‌گونه‌ای است که آچارها به شکلی مناسب در غلاف خود قرار می‌گیرند و لق نمی‌زنند. از دیگر مشخصۀ این آچار می‌توان وزن ۱۸۰ گرمی آن اشاره کرد. 

۱۶- آچار تسمه اى:

آچار تسمه اى نوعى از آچار است که براى کاربردهاى عمومى تر استفاده مى شود به عنوان مثال هنگامى که درب یک بطرى بزرگ باز نمى شود را مى توان با آچارهاى تسمه اى باز کرد. هم چنین جهت گرفتن لوله و حرکت دادن آن هنگام جا زدن یا در آوردن لوله از اتصال مورد نظر مورد استفاده قرار می گیرد.

۱۷- آچار زنجیرى:

آچار زنجیرى براى سایزهاى بزرگ بسیار مفید و کارآمد است. با استفاده از این آچار می توان انوع لوله ها و تجهیزات سایز بالا باز و بسته کرد. دندانه های روی فک آن به خوبی تجهیز مورد نظر را نگه می دارد.
۱۸- آچار پینى:
آچارهای پینی نوعی از آچار هستند که معمولا برای باز و بسته کردن های با چند رزوه به کار می رود. مثلا برای باز و بسته کردن دهانه های سنگ تراش یا … از آچار پینی استفاده می شود.
۲۸ آبان ۹۶ ، ۱۰:۲۴ ۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
ÁЯϺÀИ
يكشنبه, ۲۸ آبان ۱۳۹۶، ۰۹:۰۸ ق.ظ ÁЯϺÀИ
دم پهن

دم پهن

دم پهن مانند دم گرد و دم باریک از ابزار های ضروری و لازم در صنعت به شمار نمی آید، ولی در نظر داشته باشید که برای شکل دادن به سیم باید ابزاری داشته باشید که توسط آن بتوانید سیم را نگه داشته و با دم باریک یا دم گرد به آن فرم دهید، و دم پهن بهترین ابزار برای نگه داشتن سیم است. این ابزار با آرواره های صاف پهن و بدون آج خود گرفتن سیم های نازک را ساده تر می کند. 

۲۸ آبان ۹۶ ، ۰۹:۰۸ ۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
ÁЯϺÀИ
شنبه, ۲۷ آبان ۱۳۹۶، ۰۸:۳۴ ق.ظ ÁЯϺÀИ
دم کج

دم کج

دم کج نیز یکى از انواع دم باریک است که نوک آن خم شده است. دم کج ها در چند نوع ساخته مى شوند. نوعى از آن ها مانند دم باریک است و کارهایى شبیه آن را انجام مى دهد. نوع دیگر آن براى بیرون کشىدن خارهاى دایره اى شکل به کار مى رود.

این ابزار کاربرد فراوانی در تعمیر موتورها، قطعات الکتریکی و الکترونیکی دارد و در بیشتر تعمیرگاه‌های خودرو به چشم می‌خورد. ظرافت به‌کاررفته در ساخت نوک این ابزار باعث می‌شود بتوانید نیرویی با دقت بیشتر منتقل کرده و بدون آسیب رساندن به خار، آن را باز یا جمع کنید. از خارجمع‌کن‌ یا خار باز کن ها در فضاهایی که با محدودیت گردش و حرکت رو‌به‌رو هستیم استفاده‌ی فراوانی می‌کنیم.

۲۷ آبان ۹۶ ، ۰۸:۳۴ ۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
ÁЯϺÀИ
شنبه, ۲۷ آبان ۱۳۹۶، ۰۸:۱۴ ق.ظ ÁЯϺÀИ
دم گرد

دم گرد

دم گرد از نظر شکل ظاهرى شبىه دم بارىک است که از دو قسمت کارگیر و دسته تشکیل می شود. فک (دهانه) این انبر دارای عاج (دندانه) های برای راحتی در گرفتن اجسام می باشد. قسمت کارگیر دم گرد مقطع دایره ای و لبه هایی گرد دارد که در هنر زیورآلات برای شکل دادن به مفتول، ساخت فنر، حلقه و انواع فرم های اسپیرالی مورد استفاده قرار می گیرد. اگر کمى به نوک دم گرد نگاه کنىد، متوجه مى شوىدکه نوک اىن وسىله به صورت داىره ساخته شده است. از اىن وسىله براى سؤالى کردن و فرم دادن به سىم ها استفاده مى شود. 

۲۷ آبان ۹۶ ، ۰۸:۱۴ ۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
ÁЯϺÀИ
جمعه, ۲۶ آبان ۱۳۹۶، ۱۱:۲۱ ب.ظ ÁЯϺÀИ
دم باریک

دم باریک

دم‌باریک وسیله‌ای است شبیه به انبردست که نوکش بلند و باریک است و برای نگه داشتن و بریدن استفاده می‌شود. این وسیله بیشتر توسط برق کارها استفاده می‌شود و در دیگر مشاغل نیز از آن برای بریدن و قطع کردن سیم و خم کاری ظریف استفاده می‌کنند. این وسیله بسیار عالی و محکم نگه می‌دارد و به خاطر سر باریکش در محیط های کوچک و محیط‌های شلوغ الکتریکی بسیار سودمند است. در مکان‌هایی که لبه‌های تیز و برنده وجود دارد استفاده از این وسیله باعث آسودگی خاطر می‌شود. 

شکل بلند آن ها باعث می‌شود در مکان‌ها و حفره‌هایی که سیم‌ها (یا دیگر چیزها) در عمق آن هستند و دسترسی به آن ها با دست یا سایر وسایل ممکن نیست، دم‌باریک‌ها سودمند باشند. دم‌گرد و دم‌کج از انواع دم‌باریک هستید. دم‌گرد دارای نوک دایره‌ای شکل است و برای فرم‌دادن سیم‌ها و بیرون کشیدن خارهای دایره‌ای استفاده می‌شود. دم‌کج، دم‌باریکی است که نوکش خم شده و در انواع مختلفی ساخته می‌شود و معمولاً برای قراردادن یا خارج نمودن خارهای دایره‌ای در جاهایی که نمی‌توان از دم‌باریک استفاده کرد از آن استفاده می‌شود.

۲۶ آبان ۹۶ ، ۲۳:۲۱ ۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
ÁЯϺÀИ
جمعه, ۲۶ آبان ۱۳۹۶، ۱۰:۴۳ ب.ظ ÁЯϺÀИ
انبر قفلی

انبر قفلی

انبر قفلی نوعی انبر است که می‌توان فاصله بین دو فک آن را توسط پیچی که در انتهای دسته قرار دارد، تنظیم کرده و سپس آن را قفل کرد. این انبرها دارای دو فک هستند که یکی ثابت و دیگری قابل تنظیم است. هم چنین دو دسته دارند که دسته‌ها نیز یکی ثابت و دیگری متحرک است. کلیۀ قطعات و اتصالات آن از فولاد ساخته‌شده و کاملاً صیقلی بوده و عاری از هرگونه لبه‌های خشن و تیز هستند. 

کاربرد اصلی آن برای ثابت نگه‌داشتن و گرفتن مهره و سرپیچ به‌عنوان آچار، ثابت نگه‌داشتن لوله به‌عنوان آچار لوله گیر و یا نگه‌داشتن اشیاء مانند انبردست و یا فشردن دو قطعه به یکدیگر مانند گیره است. زمانی که شما با پیچ و مهره‌های فرسوده سروکار دارید و هرلحظه ممکن است که پیچ‌ها در هنگام کار بشکنند انبر قفلی به کمک شما می‌آید و این امکان را برای شما فراهم می‌کند تا پیچ‌ها و مهره‌ها را باز کنید؛ اما کاربرد آن‌ها بیش از آن چیزی است که شما فکر می‌کنید. به‌ وسیلۀ انبر قفلی شما می‌توانید برای چسباندن اشیاء کوچک استفاده کنید، یا حتی باز کردن زیپ‌های خراب و یا بستن نشتی لوله رادیاتور تا زمانی که لوله هنوز سرد نشده و کار با آن سخت است.

این ابزار با قابلیتی که دارد به‌خوبی در محل ثابت‌شده و این امکان را به شما می‌دهد که به‌راحتی کارهای فنی خود را انجام دهید. در هنگام کار با انبر قفلی دقت کنید تا فشار وارده زیاد نشود چون ممکن است باعث ایجاد خسارت شود. انبر قفلی برای اولین بار با نام (Vise- grips) توسط ویلیام پترسون در آمریکا اختراع شد.

انواع انبر قفلی:

انبر قفلی دارای انواع مختلفی است که برحسب نوع کاربرد، این تقسیم‌بندی انجام‌شده است. اکثر افراد تصور می‌کنند که فقط یک نوع انبر در بازار وجود دارد اما خوب است بدانید که آن‌ها انواع مختلفی دارند که برحسب نیاز و کاربرد می‌توانند مورداستفاده قرار گیرند.

۱- انبر قفلی سر فک دار که به آن انبر تسمه‌ای نیز گفته می‌شود.

۲- انبر مهره گیر که برای باز کردن و بستن مهره‌های شش‌گوش و دیگر انواع مهره‌ها به کار می‌روند بدون این که به سطح مهره آسیبی وارد شود.

۳- انبر قفلی لوله کور کن (دم‌باریک): این نوع از انبر قفلی می‌تواند لوله‌های مسی نرم را به‌راحتی خم کرده، مسدود و آب‌بندی کند.

۴- انبر قفلی کلمپ دار: دهانۀ این انبر قفلی C شکل است.

۵- انبر قفلی فیلتر بازکن.

۶- انبر قفلی جوشکاری: در این نوع انبر فک‌ها به‌صورت U شکل هستند که امکان اموری مانند جوشکاری، لحیم‌کاری و پرچ‌کاری و … را فراهم می‌کنند.

۲۶ آبان ۹۶ ، ۲۲:۴۳ ۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
ÁЯϺÀИ
جمعه, ۲۶ آبان ۱۳۹۶، ۰۵:۰۳ ب.ظ ÁЯϺÀИ
انبردست

انبردست

انبردست وسیله‌ای است که از دو اهرم با یک محور تشکیل شده است. انبردست‌ها با طراحی‌های گوناگون و برای اهداف گوناگون طراحی شده‌اند مانند کارهای الکترونیکی، لوله‌کشی، سیم‌کشی و حتی نعل کردن اسب. در واقع طیف وسیعی از وسایل در خانواده انبردست‌ها قرار می‌گیرند و کارهایی از جمله لخت‌کردن و بریدن انواع سیم برق تا گرفتن وسایل و بریدن و خرد کردن آنها را انجام می‌دهند.که امروزه نوع برقی آن نیز به ویژه در صنعت موجود است.

۲۶ آبان ۹۶ ، ۱۷:۰۳ ۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
ÁЯϺÀИ
جمعه, ۲۶ آبان ۱۳۹۶، ۰۴:۴۳ ب.ظ ÁЯϺÀИ
سیم‌لخت‌کن

سیم‌لخت‌کن

سیم‌لخت‌کن وسیله‌ای است که برای برداشتن روکش عایقی سیم ها استفاده می‌شود. سیم‌لخت‌کن دارای سه نوع اصلی است: سیم‌لخت‌کن‌های ساده، سیم‌لخت‌کن‌های حرارتی و سیم‌لخت‌کن‌های اتوماتیک. 

در سیم‌لخت‌کن ساده از یک پیچ برای تنظیم فاصلهٔ بین لبه‌های سیم‌لخت‌کن استفاده می‌شود و پس از قرار دادن سیم در بین لبه‌ها و فشردن دستهٔ سیم‌لخت‌کن، باید با وارد آوردن نیرو به سیم و سیم‌لخت‌کن، روکش سیم را جدا کنیم. 

در مقابل سیم‌لخت‌کن اتوماتیک نیاز به تنظیم ندارد و شیارهای لازم برای لخت‌کردن سیم‌های مختلف از قبل در آن تعبیه شده‌اند و پس از قرار دادن سیم داخل شیار و فشردن دستهٔ سیم‌لخت کن، سیم‌لخت‌کن به صورت خودکار سیم را از یک طرف نگه داشته و از طرف دیگر روکش آن را جدا می‌کند. 

در سیم‌لخت‌کن‌های حرارتی عایق سیم با استفاده از حرارت حاصل از عبور جریان الکتریکی از یک حلقهٔ مقاومتی ذوب شده و جدا می‌شود و مزیت آن در این است که هیچ آسیبی به مفتول نمی‌رسد، اما دود و بوی ناخوشایندی دارد.

۲۶ آبان ۹۶ ، ۱۶:۴۳ ۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
ÁЯϺÀИ
جمعه, ۲۶ آبان ۱۳۹۶، ۰۳:۴۱ ب.ظ ÁЯϺÀИ
سیم‌چین

سیم‌چین

قیچی سیم‌بر یا سیم‌چین وسیله‌ای مکانیکی است که به منظور قطع کردن و بریدن سیم‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. بازوهای برندۀ تیغه و v شکل قیچی‌های سیم بر چون از دستۀ خیلی کوچک تر هستند، به عنوان اهرم میزان قدرت برندگی این نوع قیچی‌ها را دو چندان کرده‌اند. به جرات می‌توان گفت پرکاربردترین وسیله بین تکنسین‌های برق و الکترونیک سیم چین است. از اصلی‌ترین کاربردهای این ابزار می‌توان به بریدن و لخت کردن انواع سیم و کابل اشاره کرد. هم چنین از انواع مختلف سیم‌چین‌ها در الکترونیک برای بریدن پایه‌های اضافی ترانزیستور، دیود و سایر قطعات الکترونیکی بعد از لحیم کاری استفاده می‌شود. 

میزان قدرت برش این محصولات نسبت مستقیمی با سایز آن‌ها دارد. از سیم‌چین‌های بزرگ‌تر برای بریدن سیم و کابل‌هایی ضخیم استفاده می‌شود و سیم‌چین‌های کوچک‌تر برای بریدن سیم‌های نازک مناسب هستند. به دلیل استفاده از فولاد کربنی در ساختار سیم چین، از مقاومت بالایی برخوردار بوده و هم چنین عملکرد قابل قبولی در برابر فشار دارد. جنس دستۀ این انبر سیم چین از پلاستیک است. هرچند از سیم‌چین برای لخت کردن سیم هم ممکن است استفاده شود، اما از آنجایی که ممکن است رشته سیم را زخمی کند باید از این کار تا حد ممکن اجتناب کرد و برای لخت کردن سیم از سیم‌لخت‌کن استفاده نمود.

سیم‌چین‌ها معمولاً در دو نوع ساخته می‌شوند، سیم‌چین‌هایی که از پهلو سیم را قطع می‌کنند و سیم‌چین‌هایی که به وسیلهٔ نوکشان سیم را قطع می‌کنند. سیم چین ها دارای مدل های مختلفی مانند سیم چین های ساده، گاز انبری، برش کابلی می باشند. هم چنین توسط سیم چین می توان روکش سیم را نیز جدا نمود.

۲۶ آبان ۹۶ ، ۱۵:۴۱ ۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
ÁЯϺÀИ
چهارشنبه, ۱۰ آبان ۱۳۹۶، ۰۹:۱۰ ق.ظ ÁЯϺÀИ
پیچ‌گوشتی

پیچ‌گوشتی

پیچ‌گوشتی یا پیچ‌چرخان یا پیچ‌گَشتی وسیله‌ای است که با استفاده از خاصیت اهرمی و گشتاوری، در باز و بسته کردن انواع پیچ کاربرد دارد. پیچ گوشتى ابزارى است که با استفاده از آن پیچ را مى چرخانیم و آن را باز یا بسته مى کنیم. پیچ گوشتى مى تواند به صورت دستى یا برقى باشد. یک پیچ گوشتى ساده از یک دسته به همراه یک نوک تشکیل شده است که این نوع مى تواند قابل تعویض باشد. 

اولین پیچ‌گوشتی که دارای دسته برای در دست گرفتن بود در سال‌های پس از ۱۸۰۰ میلادی اختراع شد. از اندازه‌های مختلف این وسیله، بسته به محل و نوع پیچ استفاده می‌شود. ریشهٔ واژهٔ پیچ‌گوشتی هنوز به‌درستی در دسترس نیست؛ یعنی منشأ ریشه‌شناختیِ جزء دوم (گوشتی)، نامشخص است. این که تحریف‌شدهٔ پیچ‌گَشتی باشد، در حد حدس و گمان است.

پیچ‌گوشتیِ دستی از دو قسمت اصلیِ دسته و میلۀ منتهی به نوک تشکیل می‌شود. در پیچ‌گوشتی‌های دستی، دسته معمولاً به شکل و اندازه‌ای است که به‌راحتی در دست جای گیرد. نوک در پیچ‌گوشتی در انواع مختلف ازقبیل تخت یا پهن (دوسو)، چهارسو، شش‌سو، مربعی و … در راستای امتداد دسته وجود دارد.

نوع برقی آن به پیچ‌گوشتی برقی معروف است که سرهای این پیچ‌گوشتی را می‌توان تعویض کرد و میزان کاربریِ آن را افزایش داد.


انواع پیچ‌گوشتی و پیچ‌های مربوط به آن‌ها:


نوع پیچ‌گوشتی

شکل ظاهری نوک پیچ‌گوشتی

پیچ مربوط به این نوع پیچ‌گوشتی

شکل ظاهری پیچ

توضیحات

بکس مثلث

 File:Screw Head - TA.svg

 

 

 

بکس مربع

File:Screw Head - Square External.svg 

 

 

این نوع از پیچ‌ها را نباید با پیچ رابرتسون که قسمت نری و مادگی پیچ و پیچ‌گوشتی در آن متفاوت است اشتباه گرفت.

چهارپر

 

Screw Head - JIS B 1012.svg 

 پیچ چهارسوی بزرگ

 

دوسو

 

پیچ پیچ مربع دوسو

Screw Head - Slotted.svg 

پیچ‌گوشتی‌های مشتی دارای میلهٔ کوتاه‌تر و دستهٔ قطورتری هستند.

چهارسو

 

پیچ چهارسو

Screw head - cross.svg 

 

مربع

 

پیچ مربع

 Screw Head - Robertson.svg

 

چهارسو مربع

 

پیچ چهارسو مربع

Screw Head - Phillips.svg 

این پیچ‌ها ترکیبی هستند از پیچ‌های فیلیپز و رابرتسون. برای باز و بسته کردن این پیچ‌ها می‌شود از ابزارهای مربوط به پیچ‌های فیلیپز یا رابرتسون استفاده کرد اما ابزار ویژه‌ای نیز برای آن‌ها وجود دارد که با افزایش سطح تماس امکان واردآوردن گشتاور بیشتر را فراهم می‌کند.

بکس شش‌بر

 Screw Head - Hex External.svg

پیچ سر شش‌بر

 

 

شش‌بر زاویه‌دار

 

پیچ شش‌بر

Screw Head - Hex Socket.svg 

 

خورشیدی سوراخ‌دار

 

پیچ خورشیدی خاردار

 Screw head - line female tamper.svg

 

خورشیدی

 

پیچ خورشیدی

Screw head - line female.svg 

 


۱۰ آبان ۹۶ ، ۰۹:۱۰ ۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
ÁЯϺÀИ
چهارشنبه, ۱۰ آبان ۱۳۹۶، ۰۸:۵۱ ق.ظ ÁЯϺÀИ
فازمتر

فازمتر

فازمتر یا فازنما، وسیله ای برای تشخیص وجود ولتاژ الکتریکی است. شما به کمک این وسیله می توانید وجود جریان الکتریکی را داخل هادی برق تشخیص دهید. برعکس تصور خیلی از مردم، فازمترها تنوع بسیار زیادی دارند و در انواع و اشکال مختلفی در بازار قابل دسترس هستند. فازمترهای به شکل پیچ گوشتی، عمومی ترین شکل فازمتر هستند که اکثر مردم با آن آشنا هستند و افزون بر باز و بسته کردن پیچ، برای تشخیص سیم فاز از سیم نول نیز به کار می روند.

هرگاه نوک فازمتر را داخل یکی از خانه های پریز یا سر سیمی که برق در آن جریان دارد بگذاریم و انگشت دست را روی پیچ انتهایی دسته آن قرار دهیم اگر لامپ آن روشن شد آن سیم فاز است. دکمه ای که در انتهای فازمتر قرار دارد و باید آن را فشار دهید.

دسته فازمتر ماده ای عایق است و لذا می توان با استفاده از آن به راحتی برای تشخیص وجود یا عدم وجود جریان برق استفاده نمود. 

فازمتر همانند لامپ عمل می کند. چون بدن انسان پتانسیل منفی دارد، لذا می تواند قطب منفی برای مقاومت بسیار بالای موجود در فازمتر باشد. به همین دلیل وقتی که فازمتر را وارد پریز برق می نمایید بخش بسیار کمی از الکترون ها که از مقاومت فازمتر عبور می کنند وارد بدن فرد شده و لامپ درون فازمتر در اثر عبور این جریان کم، روشن می شود.

در فازمترهای معمولی یک لامپ نئون و یک مقاومت سری در حد چند مگا اهم وجود دارد. لامپ های نئون بر حسب فاصلۀ دو الکترود داخلی، نیاز به اختلاف پتانسیل خاصی دارند که در لامپ نئون فازمتر ها، این مقدار نزدیک به ۷۰ ولت می باشد، وقتی ولتاژ از مرز ۷۰ ولت گذشت گاز داخل لامپ یونیزه می شود و جریان عبور می کند و انتقال الکترون های گاز به مدار بالاتر و برگشت به مدار قبلی نور مرئی ایجاد می کند. مقاومت سری تضمین می کند که جریان عبوری به مرز خطرناک نرسد و در حد چند میکرو آمپر خواهد بود.

در حقیقت با ورود فازمتر به پریز برق (بخش فاز) و اتصال انگشت به قسمت انتهایی سبب ایجاد یک مدار می شویم و این اختلاف پتانسیل را فراهم می کنیم، از این رو چراغ فازمتر روشن می شود.

فازمتر از ۸ قطعه تشکیل شده است:

۱- لبه

۲- عایق

۳- مقاومت

۴- لامپ نئون

۵- فنر

۶- پیچ

۷- گیره

۸- محفظه

تمام این اجزا به جز نوک آن در یک بدنۀ عایق شدۀ شفاف یا مات که از پلاستیک ساخته شده، پوشیده می شوند.


۱۰ آبان ۹۶ ، ۰۸:۵۱ ۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
ÁЯϺÀИ