قیچی سیم‌بر یا سیم‌چین وسیله‌ای مکانیکی است که به منظور قطع کردن و بریدن سیم‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. بازوهای برندۀ تیغه و v شکل قیچی‌های سیم بر چون از دستۀ خیلی کوچک تر هستند، به عنوان اهرم میزان قدرت برندگی این نوع قیچی‌ها را دو چندان کرده‌اند. به جرات می‌توان گفت پرکاربردترین وسیله بین تکنسین‌های برق و الکترونیک سیم چین است. از اصلی‌ترین کاربردهای این ابزار می‌توان به بریدن و لخت کردن انواع سیم و کابل اشاره کرد. هم چنین از انواع مختلف سیم‌چین‌ها در الکترونیک برای بریدن پایه‌های اضافی ترانزیستور، دیود و سایر قطعات الکترونیکی بعد از لحیم کاری استفاده می‌شود. 

میزان قدرت برش این محصولات نسبت مستقیمی با سایز آن‌ها دارد. از سیم‌چین‌های بزرگ‌تر برای بریدن سیم و کابل‌هایی ضخیم استفاده می‌شود و سیم‌چین‌های کوچک‌تر برای بریدن سیم‌های نازک مناسب هستند. به دلیل استفاده از فولاد کربنی در ساختار سیم چین، از مقاومت بالایی برخوردار بوده و هم چنین عملکرد قابل قبولی در برابر فشار دارد. جنس دستۀ این انبر سیم چین از پلاستیک است. هرچند از سیم‌چین برای لخت کردن سیم هم ممکن است استفاده شود، اما از آنجایی که ممکن است رشته سیم را زخمی کند باید از این کار تا حد ممکن اجتناب کرد و برای لخت کردن سیم از سیم‌لخت‌کن استفاده نمود.

سیم‌چین‌ها معمولاً در دو نوع ساخته می‌شوند، سیم‌چین‌هایی که از پهلو سیم را قطع می‌کنند و سیم‌چین‌هایی که به وسیلهٔ نوکشان سیم را قطع می‌کنند. سیم چین ها دارای مدل های مختلفی مانند سیم چین های ساده، گاز انبری، برش کابلی می باشند. هم چنین توسط سیم چین می توان روکش سیم را نیز جدا نمود.