چاقوی کابل لخت کن که به اصلاح عامیانه چاقوی کابل بری نیز به آن اطلاق می شود. وسیله‌ای است که برای برداشتن روکش کابل ها استفاده می‌شود. منظور از چاقوی کابل بری  بریدن کابل توسط چاقو نیست. برای این کار از قیچی های کابل بری استفاده می شود و در این جا منظور بریدن عایق کابل می باشد. هم چنین جنس دسته چاقو و تیغه آن، اندازه، قابلیت تا شدن چاقو، استقامت عایقی دسته، قابلیت تعویض تیغه و مواردی از این قبیل وجه تمایز انواع مختلف این چاقوها هستند. 

این چاقو از نوع چاقوهای معمولی است که تیغه های آن باز و بسته می شود. از این چاقو برای بریدن لوله های خرطومی نیز استفاده می شود. چاقو رو همیشه باید طوری در دست گرفت که جهت آن به طرف جلو باشد نه بدن. شست چاقد هم باید پشت چاقو قرار گیرد تا جهت و مقدار حرکت ان روی سیم یا کابل تحت کنترل باشد.

در حالت کلی این چاقو ها باید دارای لبه ای  تیز و دارای جنس سخت باشند که اغلب قابلیت تعویض نیز دارند. لبه چاقو معمولاً از جنس سرامیکی هست که علاوه بر برش عایق کابل یه قسمت فلزی رسانای کابل آسیبی وارد نکند. از این چاقو ها برای روکش برداری کابل های کم قطر یا روکش های نازک استفاده می شود. هرچند این کار با سرعت عمل  و ایمنی کمتری نسبت به سایر تجهیزات روکش بردارعایق کابل انجام می شود. برای افزایش سرعت و ایمنی بیشتر از دستگاه های  مخصوص روکش برداری کابل استفاده می شود. 

برای متصل نمودن کابل ها به یکدیگر یا دیگر تجهیزات لازم است بخشی از روکش آن را برداریم. بدین منظور از تجهیزات روکش بردار کابل استفاده می کنیم. یک نوع از این تجهیزات چاقوی کابل بری می باشد که با توجه به نوع کابل (برق، مخابراتی و نوری) چاقوهای متفاوتی به کار می روند.

برخی چاقوها یک دسته دارند که به کنترل بهتر چاقو هنگام انجام کار و تنظیم میزان فرورفتگی چاقو روی کابل کمک می کند. که این دسته ها عایق هستند.

برای برداشتن روکش عایق کابل ها توسط این چاقو ها در محل مورد نظر به صورت عرضی برشی دایره ای شکل روی کابل ایجاد می کنیم سپس از محل برش تا سرکابل یا جایی که مد نظر ماست توسط فشار تدریجی به لبه چاقوی شیاری سطحی ایجاد می کنیم تا روکش کابل بریده شود و سپس با انبردست روکش کابل را برمی داریم.

هنگام کار با چاقو باید آن را به گونه ای در دست گرفت که در هنگام کار جهت آن به طرف جلو باشد و آن را به سمت بدن خود حرکت ندهیم. شست دست باید پشت چاقو قرارگیرد تا جهت و مقدار حرکت آن روی سیم یا کابل تحت کنترل باشد. در هنگام روکش بردارى کابل نباید چاقو را به سمت خود بگیرید زیرا، هنگام بریدن روکش کابل، ممکن است چاقو از سطح کابل جدا شود و سینه یا دست شما را مجروح سازد. ضمناً مواظب باشید که افراد دیگر در مسیر نوک چاقوى شما قرار نگیرند. هم چنین جهت جلوگیری از آسیب رساندن به هادی کابل باید این کار با دقت و ظرافت خاصی صورت گیرد. به هنگام کار با چاقـو باید آن را در کنار یا دور از بـدن قرار داد.  چاقوی تاشو باید بلافاصله پس از اتمام کار مجدداً در غلاف خود قرار گیرد. هم چنین چاقوها را نباید بدون محافظ در جیب قرار داد.